YAYIN: EKOVİTRİN DERGİSİ

SÖZCÜ: HASANOĞLU İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI HALUK HASANOĞLU

 

SORULAR

  1. Hasanoğlu İnşaat olarak 2017 yılında gerek büyüme gerekse yeni yatırımlar anlamında performansınızı değerlendirir misiniz? Hasanoğlu İnşaat açısından 2017 nasıl bir yıl oldu? Tamamlanan ve devam eden projelerinizden bahseder misiniz?

Şirketimiz, 1993 yılında Mustafa Hasanoğlu tarafından kuruldu. Hasanoğlu İnşaat, gayrimenkul ve inşaat sektörünün önde gelen isimlerinden biri olarak; alt yapı projeleri, konut, ofis, üniversite, hastane ve kamu binaları inşa etme ve geliştirme alanlarında çalışıyor. Projelerindeki yenilikçi yaklaşımı ve kullandığı yüksek teknoloji ile sektöründe öncü olan firmamız, 2000’li yıllarda Ar-Ge çalışmaları ve yatırımları sonucu, BANU EVLERİ markası ile konutta markalaşma projesini başlattı. Hasanoğlu İnşaat, Bahçeşehir’in simgesi haline gelen ve markanın ilk projesi olma özelliği taşıyan BANU EVLERİ Bahçeşehir ile bölgenin değerine değer kattı. Şirketimiz, Türkiye’ye değer katan büyük projelerinin yanı sıra, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Mustafa Hasanoğlu Vakfı ile birlikte yürütülen eğitim, çevre, kültür, sanat ve sağlık alanlarında yapılan çalışmalara da destek veriyor.

Hasanoğlu İnşaat olarak Şimdiye kadar birçok kamu projesi ve özel projeyi hayata geçirdik. İstanbul Büyük Şehir Merter Belediye Sarayı başta olmak üzere; İGDAŞ Yeşilköy Hizmet Binası, İGDAŞ Kartal Hizmet Binası, Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Spor Kompleksi, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Yurt Binası gibi çok önemli kamu projelerini hayata geçirdik. Ayrıca Aydın Üniversitesi Florya Diş Hekimliği Fakültesi’nin inşası dahil olmak üzere üniversitenin birçok inşaat projesinde yine bizim imzamız var.

Özel konut projelerimiz arasında ise; Kiptaş Aydos Kanada Evleri, Kiptaş Aydos Türk Evleri, BANU EVLERİ Bahçeşehir, BANU EVLERİ Ispartakule 1 yer alıyor. Şu an devam eden projelerimiz, BANU EVLERİ Ispartakule 2 ve BANU EVLERİ Ispartakule 3 şimdiye kadar hayata geçirdiğimiz diğer özel konut projelerimizde olduğu gibi yatırımcısına yüksek kar vaat ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2017 yılını da oldukça verimli geçiriyoruz. Bu yıl şirket olarak belirlediğimiz bütün hedeflerin üzerinde bir başarı sağladık. Pazarlama faaliyetlerimizi hızlandırdık. 2018 yılında da çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek. 2018 içinde birçok projeyi hayata geçireceğiz.

  1. BANU EVLERİ Ispartakule 2 projenizden kısaca bahseder misiniz? Proje, daire sahiplerine ne gibi avantajlar sağlıyor?

İstanbul’daki yatırımların kuzeye doğru kaydığı günümüzde, yatırımcısına yüksek kar vaat eden Ispartakule lokasyonunda konumlanan BANU EVLERİ Ispartakule 2; tamamen “aile odaklı” özelliği ve Küçükçekmece Gölü’ne hakim konumuyla ön plana çıkıyor. Yatırımcısına konfor ve lüksü bir arada sunan projemiz; 4 blok, 220 daire ve 17 ticari alandan oluşuyor. Proje kapsamında 120 m²’lik 2+1 daireler 485 bin TL, 159 metrekarelik 3+1 daireler 595 bin TL, 174 metrekarelik 4+1 daireler ise 655 bin TL’den satışa sunuluyor.

İçerisinde yer alan sosyal ve yeşil alanlar ile huzurlu bir yaşam vaat eden projemizde, daireler güney cephe ve göl manzarasını görebilecek şekilde konumlandırıldı. 3.Havalimanı ve Kuzey Marmara Otoyolu gibi mega projelere yakınlığı ile ön plana çıkan projemizin konsept planlamasında yer alan 17 mağaza ise; gerek projede oturanlara, gerekse çevre sakinlerine keyifli bir alışveriş imkanı sunacak.

Dairelerde; pay ölçer sistemli yerden ısıtma, klima altyapısı, İnterkom sistem, doğalgaz alarm sistemi, ankastre cihazlar da yer alıyor. Binalarda ayrıca uydu yayın sistemi, adresli yangın alarmı, otomatik söndürme sistemi ve merkezi jenaratör de bulunuyor. Site genelinde CCTV izleme ve kayıt sistemi, her daireye kapalı otopark, misafir otoparkı da yer alıyor.

Yatırımcısına yüksek yaşam standartlarında, konforlu bir yaşam sunan BANU EVLERİ Ispartakule 2 projesinde; kapalı yüzme havuzu, fitness center, Türk hamamı ve sauna, mescit, çocuk oyun alanları, basketbol ve voleybol sahaları, yürüyüş yolları, süs havuzları, kamelyalar ve peyzaj alanları gibi sosyal alanlar ön plana çıkıyor.

  1. Türkiye ekonomisi ve piyasaların gidişatına bakacak olursak nasıl bir tabloyla karşılaşıyoruz? Yılsonuna doğru ekonomiyi nasıl günler bekliyor? Yatırımlarınızı mevcut ekonomik tabloya göre nasıl şekillendiriyorsunuz?

Türkiye’de İnşaat sektöründe istikrarlı bir yükseliş söz konusu, bu yükselişe biz de sektördeki profesyoneller olarak yaptığımız kampanyalarla destek olmaya devam ediyoruz. İnşaat sektörü 2017 yılında ülkemizde ve dünyada yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen ekonominin temel taşlarından biri olma özelliği kaybetmedi. Sektörün bu yılı da büyüyerek kapatacağını düşünüyorum. Ekonomi iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan dalgalanmalardan etkilense de inşaat sektörünün 2018 yılında da büyümesine hız kesmeden devam edeceğini öngörüyorum. Güçlü bir Türkiye için sadece inşaat sektörünün değil diğer sektörlerinde istikrarlı bir büyüme içinde olması gerekiyor. Piyasaların gidişatı her ne kadar olumsuz olarak yansıtılmaya çalışılsa da Türkiye ekonomisinde gözle görülür bir büyüme söz konusu.

  1. Haluk Bey, son olarak biraz da kendinizden bahseder misiniz? Genç bir yöneticisiniz, başarınızın sırlarını açıklar mısınız? Genç yöneticilere önerileriniz nelerdir?

İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası Finans Bölümü’nden mezun olduktan sonra yine İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde MBA yaptım. Ailemizin 3’üncü kuşak temsilcisi olarak; gayrimenkul ve inşaat sektöründe alt yapı projeleri, konut, ofis, üniversite, hastane ve kamu binaları inşa etme ve geliştirme çalışmalarında bulunan aile şirketimiz Hasanoğlu İnşaat ve grup şirketlerinde sekiz yıldır görev yapıyorum. GYODER, GYİAD’a üyeyim.

İlgi alanlarım içerisinde sosyal sorumluluk projelerine katkı sağlamak ve destek olmak yer alıyor.  Bu konudaki çalışmalarımı ailemizin kurucusu olduğu Hasanoğlu Vakfı aracılığıyla icra ediyorum. Ayrıca, kültür gezilerine katılmaktan ve seyahat etmekten keyif alıyorum. İlgi duyduğum spor branşları arasında ise motor sporları ve su sporları bulunuyor. Her iki spor dalında da lisans sahibi bir sporcu olarak, çeşitli organizasyonlara katılım gösteriyor ve zamanımın bir bölümünü ayırıyorum.

Eğitim hayatım ve iş hayatım dahil olmak üzere sürekli olarak araştıran ve yenilikleri takip eden prensipte çalıştım.

Verdiğimiz hizmetin müşteri memnuniyeti sağlaması için gerekli her ayrıntıyı araştırıp bu doğrultuda projeler hayata geçirmeye çalışıyorum. Bu anlamda Ar-Ge çalışmalarına çok önem vererek ülkemizdeki ve dünyadaki yenilikleri takip ediyorum.  Sektörümüzle alakalı teknolojik gelişmelerin ve yeniliklerin sürekli takibini yapmamız şirketimizin de güncel kalmasını sağlıyor.

Genç yöneticilere verebilecek en önemli tavsiyem; sürekli araştırıp, Ar-Ge’ye çok önem vermeleri, teknolojiden uzak kalmayarak dünyadaki ve ülkemizdeki yenilikleri takip edip, kendilerini geliştirmeleridir. Hasanoğlu İnşaat’ın en önemli özelliği teknolojiden uzak kalmamasıdır. Şirketimizin kendimle bağdaştırdığım en önemli özelliği ise yeniliklere her zaman açık olmasıdır. Başarımızın arkasındaki en büyük sır da budur.

Leave a comment

EnglishSaudi Arabia